مقالات | دانلود مقاله پایان نامه و پروژه

جستجوی مقالات :

کلمه ایی کلیدی برای جستجوی مقاله یا پروژه:

نکته :

در صورتي که موفق به يافتن مقاله يا پروژه مورد نظر خود نشديد، از طريق فرم تماس درخواست خود را با ذکر عنوان مقاله ثبت کنيد تا از آرشیو مقالات برايتان تهيه شود.

نحوه خرید و دانلود :

پس از یافتن مقاله یا پروژه مورد نظر، با استفاده از گزینه خرید به صفحه پرداخت آنلاین هدایت شده و پس پرداخت وجه، لینک دانلود مقاله به صورت خودکار نمایان می شود.

نانو تکنولوژی و نانو مواد

4 سال قبل ارسال شده توسط مدیر سایت , دسته : رشته متالوژی

 

چکیده

نانولوله های کربنی

در سال ۱۹۹۱ دانشمندی به نام سومیو ایجیما به طور کاملاً اتفاقی ساختار دیگری از کربن را کشف و تولید کرد که خواص منحصر به فردی دارد. وی در ابتدا این ساختار را نوعی فولرین تصور نمود که در یک جهت کشیده شده است اما بعدها متوجه شد که این ساختار، خواص متفاوتی از فولرین ها دارد و به همین دلیل آن را نانو لوله کربنی نامید.

در یک نانولوله کربنی اتم های کربن در ساختاری استوانه ای آرایش یافته اند، یعنی یک لوله توخالی که جنس دیواره های آن از اتم های کربن است. آرایش اتم های کربن در دیواره این ساختار استوانه ای دقیقاً مشابه آرایش کربن در صفحات گرافیت است.

با توجه به این موضوع می توان گفت که از لحاظ تئوری، نانولوله های کربنی به وسیله پیچش یا لوله کردن صفحات گرافیت به وجود آمده اند.

 

تعریف اصطلاحات

با استفاده از دو واژه ‹‹نانو›› و ‹‹تکنولوژی›› می توان تعریف بسیار ساده ای از نانوتکنولوژی ارائه داد. پیشوند نانو در اصل یک کلمه یونانی بوده و به معنی کوتوله و قدکوتاه است. این پیشوند در علم مقیاس ها به معنی یک میلیاردم ( ) می باشد. برای مثال یک نانومتر یک میلیاردم متر است. تکنولوژی یا فناوری نیز به معنی ساخت مواد، وسایل و ابزارهای کاربردی با استفاده از قوانین علمی است. بنابراین نانوتکنولوژی یا نانوفناوری به معنی ساخت مواد، وسایل و ابزارهای کاربردی است که اجزاء تشکیل دهنده آنها در ابعاد میلیاردم متر می باشد. به عبارت دیگر، نانوتکنولوژی یعنی تکنولوژی هایی که در ابعاد نانومتری عمل می کنند.

پیشینه و ادبیات تحقیق

نانوکریستال ها، نانوسیم ها، نانولوله ها، نانودیواره ها و نانوفیلم ها دسته های مختلفی از نانومواد هستند. با کشف نانولوله های کربن در سال ۱۹۹۱، توجه به نانولوله ها و نانومیله های تک بعدی بصورت قابل توجهی افزایش یافت. از آن زمان کارهای گسترده ای در زمینه نانولوله های کربن و نانولوله های معدنی صورت گرفته است. نانوسیم های بسیار متنوع مواد معدنی در سال های اخیر سنتز شده اند و خصوصیاتشان مشخص شده است. قابلیت های تکنولوژی نانوتیوب ها و نانوسیم ها به صورت گسترده ای موضوع بررسی ها و مطالعات درباره این مواد شده است. جنبه های گوناگون نانوتیوب های کربن و نانوتیوب های معدنی در دو جلد Wiley-VCH ، که در مورد شیمی نانومواد است، بحث شده است، و تک پژوهش اخیر در مورد نانوتیوب ها و نانوسیم ها، تحقیقی در مورد مواد تک بعدی تا سال ۲۰۰۴ می باشد. در این بخش، ما بر روی نتایج تحقیقات دو سال اخیر و در زمینه های سنتز، ساختار، ویژگی ها و کاربردها متمرکز می شویم.

 

انواع نانولوله های کربنی

نانولوله های کربنی به دو دسته کلی نانولوله های کربنی تک دیواره و نانولوله های کربنی چند دیواره تقسیم می شوند. چنانچه نانولوله کربنی فقط شامل یک لوله از گرافیت باشد در این صورت نانولوله تک دیواره و اگر شامل تعدادی از لوله های متحدالمرکز باشد، نانولوله چند دیواره نامیده می شود.

زمانی که به وسیله میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) از نانولوله ها عکس برداری می شود دیواره آنها به صورت صفحاتی دیده می شوند که در مورد نانو لوله های کربنی تک دیواره تنها دو خط دیده می شود در حالی که در مورد نانو لوله های کربنی چند دیواره بیش از دو خط در تصویر مشاهده می شود که به صورت موازی قرار گرفته اند.دیواره های یک نانولوله کربنی چند دیواره به صورت خطوط موازی با یکدیگر دیده می شود.

نانولوله های تک دیواره قطر یکنواختی دارند ولی به هنگام تشکیل، تمایل زیادی به فشردگی در کنار یکدیگر و تشکیل دسته های بزرگ تر دارند. دیواره این نانولوله ها به صورت یک خط باریک تیره دیده می شود.

گروه دیگری از نانولوله ها، شیپوره های نانو می باشند که در سال ۱۹۹۴ کشف شدند. این نانولوله ها دارای ساختاری مشابه نانولوله های با سرپوش داشته ولی در اصل شامل نانو لوله های تک دیواره ای بوده که به شکل مخروط می باشند.

خواص نانولوله های کربنی

نانولوله های کربنی به علت خواص منحصر به فردی که دارند همیشه به عنوان یک ماده شگفت انگیز توسط دانشمندان توصیف شده اند. تولید نانولوله های کربنی، ماده ای را در اختیار بشر قرار داده است که رساناتر از مس، مقاوم تر از فولاد و سبک تر از آلومینیوم است که در این بخش به برخی از خواص مهم این دسته از نانومواد اشاره می شود.


نام فایل : نانو تکنولوژی و نانو مواد
کد محصول : 717
فرمت فایل : Word
تعداد صفحات : 50
5000 تومان – خرید


شما مي توانيد از طريق فرم زير سوالات و نظرات خود را در مورد این محصول ثبت كنيد.