سیستم حقوق و دستمزد شرکت متالورژی پودر مشهد

مقد مه :

از زمانی که انسان ، فلز را شناخت، متالوژی را به‌عنوان یک هنر فرا گرفت. صنعت متالوژی از دیر باز در جهان به عنوان یک صنعت مادر شناخته شده ، با پیشرفتهای روز افزون تکنولوژی نقش آن اشکار می‌‌گردد. تحقیقات باستان شناسی نشان می‌‌دهند که اولین اقوامی ‌که موفق به کشف و استفاده از آن شدند، ساکنان فلات ایران بودند. با در نظر گرفتن این سابقه کهن ، همچنین نقش روز افزون فلزات در زندگی بشر و وجود معادن غنی متعدد در ایران ، شایسته است که دست اندرکاران صنعت متالوژی در شناسایی این رشته و افزایش آگاهی عمومی ‌در این زمینه کوشا باشند. دوره فلزات ، بعد از عصر حجر و از حدود ۶ تا ۷ هزار سال قبل از هجرت آغاز شده است. شاید مس اولین فلزی است که بطور خالص و طبیعی و جدا از مواد معدنی مورد استفاده بشر قرار گرفته است. انواع سنگهای مس از ظاهری فلزی با رنگهای مختلف مانند نیلی ، لاجوردی ، سبز ، طلایی و سرخ برخوردار می‌‌باشند. این امر می‌‌تواند یکی از عوامل توجه بشر اولیه به ترکیبات حاوی مس باشد.برخی معتقدند که گویا اولین بار ذرات طلا که در کنار ماسه‌های کنار رودخانه‌ها پراکنده بودند، توسط بشر شناسایی شدند. مصریان و شاید هندیان بیشتر از سایر ملل در استخراج طلا از سنگهای آن توفیق داشتند، اما در ایران از دوره هخامنشی ، آثار متعددی از طلا و نقره خصوصا در کنار رود جیحون و در شهر همدان کشف شده است. با گذشت زمان فلزات دیگری مانند نقره ، سرب ، آنتیموان و قلع نیز کشف شدند و بشر توانست با استفاده از آتش ، ذوب فلزات را تجربه نموده ، آلیاژهای مختلف را بدست آورد.

تاریخچه شرکت :

در سال ۱۳۶۶ تشکیل و در سال ۱۳۷۰ با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری رسیده است . شرکت در زمینی به مساحت ۱۵۰۰۰ متر مربع در کیلومتر ۱۵ جاده کلات نادری مستقر شده است . ظرفیت اسمی آن ۱۰۰۰ تن قطعات آهنی در سال می باشد . البته کارخانه توانایی تولید قطعات از آلیاژهای دیگر را نیز دارد .

وسایل اولیه خط تولید و آزمایشگاه از خارج کشور _ آلمان وسوئیس وارد شده است ، ولی در سالهای اخیر تعداد قابل توجهی دستگاه در شرکت ساخته شده است . تولید بر اساس سفارش قطعات از سوی مشتریان و همچنین به صورت غیر سفارشی صورت می پذیرد . طراحی وساخت برخی از قالبها در داخل شرکت و برخی خارج شرکت ( خارج از کشور ) انجام می شود و دفتر فروش در تهران و بقیه فعالیتها در مشهد می باشد . لازم به ذکر است که تعداد پرسنل این شرکت ۱۵۰ نفر می باشد .

پرداخت حقوق در پایان هر ماه :

در هر ماه پس از آنکه محاسبات مربوط به ساعات حقوق ودستمزد انجام شدو اضافه کاری ، مأموریت و … و کسورات حقوق فرد محاسبه شد لیت حقوق ودستمزد ودیسکت آن تهیه میشود . دیسکت مربوطه به بانک فرستاده می شود و بانک با توجه به مبلغ ثبت شده در دیسکت ، حقوق فرد را از حساب شرکت برداشت کرده و به حساب شخصی فرد واریز میکند و فرد می تواند پس از واریز حقوق ، حقوق خود را برداشت کند .

در این شرکت هر فرد هنگام استخدام چه به طور موقت و چه به طور دائم موظف است یک شماره حساب بانکی به شرکت ارائه دهد تا شرکت برای واریز حقوق ازآن استفاده نماید .

 

فیش حقوقی :

پس از تهیه لیست حقوق ودستمزد ، فیش حقوقی کارکنان توسط واحد امور مالی صادر می شود و به کارکنان تحویل داده میشود .این فیش تنها برای اطلاع فرد از پایهحقوق ومزایا و کسورات حقوقش میباشد و هیچ گونه ارزش دیگری نداردو فرد حقوقش را همانطور که شرح داده شد می تواند برداشت کند . کاربرد دیگر فیش حقوقی این است که لگر فرد در محاسبه حقوقش اعتراض داشته باشد میتواند با استناد به فیش حقوقی و اوراق مربوط به حقوق مثلاً فرم های مرخصی ، برگه های مأموریت و … اعتراض کند که معمولاً در محاسبه حقوق مشکلی پیش نمی آید زیرا تمام محاسبات توسط خود سیستم انجام میشود .

خرید

34 بازدید