مقالات | دانلود مقاله پایان نامه و پروژه

جستجوی مقالات :

کلمه ایی کلیدی برای جستجوی مقاله یا پروژه:

نکته :

در صورتي که موفق به يافتن مقاله يا پروژه مورد نظر خود نشديد، از طريق فرم تماس درخواست خود را با ذکر عنوان مقاله ثبت کنيد تا از آرشیو مقالات برايتان تهيه شود.

نحوه خرید و دانلود :

پس از یافتن مقاله یا پروژه مورد نظر، با استفاده از گزینه خرید به صفحه پرداخت آنلاین هدایت شده و پس پرداخت وجه، لینک دانلود مقاله به صورت خودکار نمایان می شود.

مقاله سیستم ارزشیابی و امتحانات در آموزش و پرورش

5 سال قبل ارسال شده توسط مدیر سایت , دسته : رشته علوم تربیتی

مقدمه

باتوجه به اهداف مطرح شده توسط یونسکو برای آموزش و پرورش قرن حاضر (یادگیری برای دانستن، یادگیری برای عمل کردن،یادگیری برای زیستن ویادگیری برای باهم زیستن) و جهد نظام های آموزشی برای تربیت دانش آموزانی خود رهبر، تصمیم گیرنده، خلاق وکاوشگرکه جایگزینی فرآیند محوری را با فرآورده محوری می طلبد و دیگر معلم نمی تواند نقش سابق خود را به عنوان منبع و انتقال دهنده ی اطلاعات ایفا نماید، برای اینکه بتوانیم با این تغییرات هماهنگ شویم چاره ای جز متحول کردن روشهای ارزشیابی خود نداریم چرا که ارزشیابی های پایانی و به اصطلاح امتحانات رایج به راستی دانش آموزان را به محنت انداخته اند و مواردی را نظیر ایجاد اضطراب در دانش آموزان، رقابت ناسالم، ابزار تهدید و ارعاب بودن، تقلب، خلاقیت زدائی، بازخوردهای منفی نسبت به علم و علم آموزی از پیامدهای آنهااست. از سوی دیگر توجه کافی به مواردی نظیر داشتن اعتبار لازم، جانشین هدف شدن وسیله، عدم توانائی این امتحانات در ارزشیابی از آموخته های واقعی دانش آموزان، ضرورت انتخاب بدیلی برای این امتحانات را می طلبد.

 

چکیده

سازمان های آموزشی جهت تحقق اهداف به ارزشیابی برنامه های خود نیاز مبرمی دارند تا معلوم شود که اقدامات و عملیات انجام شده تا چه حد با ملاکها و موازین پیش بینی شده تطابق دارند . متاسفانه در نظام آموزشی ایران ارزشیابی آموزشی جایگاه علمی و واقعی خود را پیدا نکرده است .

نتایج ارزشیابی ها منبع تصمیم گیری قرار نمی گیرند و عوامل متعددی از قبیل روش های نا مناسب اجرایی و فقدان افراد متخصص ارزشیابی آموزشی ، واقعیت فوق را قوت می بخشند .

هدف ارزشیابی در نظام آموزشی مقایسه وضع موجود آموزشی با وضع مطلوب آن است تا با مشخص شدن کاستی ها ، تصمیمات لازم در مورد آنها اتخاذ شود . در این مقاله پس از تعاریف و مفاهیم ارزشیابی واهداف آن به این نکته ی مهم اشاره شده است که از ویژگی های ارزشیابی ، تصمیم گیری در جهت بهبود برنامه ی مورد نظر ، وسیله بودن ارزشیابی و استمرار آن است .

سپس انواع ارزشیابی از نظر زمان و هدف بیان شده است در این تقسیم بندی یکی از انواع ارزشیابی که همواره ذهن اندیشمندان را به خود مشغول کرده است . ارزشیابی مستمر است که متاسفانه معلمان کمتر به آن توجه می کنند از اهداف این مقاله ی تحقیقی آن است که بستر تغییر و تحولی بنیادین و فرهنگی را در ارزشیابی آموزشی به ویژه ارزشیابی مستمر مهیا کند .

ارزشیابی مستمر که با عناوین دیگری از قبیل ارزشیابی تکوینی ، ارزشیابی مرحله ای ، ارزشیابی بازخورد ، ارزشیابی فرآیند و نظایر آن مشابهت دارد ، بخش جدایی ناپذیری از فرآیند یاددهی – یادگیری است که منجر به بهبود ورفع مشکلات فرآیند مذکور می شود . علاوه بر این در افزایش کیفیت و اثر بخشی آموخته ها ، کاهش اضطراب امتحانی ، توجه به تفاوت های فردی و غیر موثر است .

ساختار ارزشیابی  آموزشی به ویژه ارزشیابی مستمر در نظام آموزشی ایران با موانع و مشکلاتی روبه رو است برخی از مهم ترین مشکلاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است عبارتند از : فقدان فرهنگ ارزشیابی مستمر ، اهمیت دادن به ارزشیابی پایانی حجم زیاد دروس و استاندارد نبودن جمعیت کلاس ها ، کمبود امکانات و فضای آموزشی ، عدم تناسب تشکیلات و آیین نامه های ارزشیابی باشیوه های نوین ارزشیابی ، فقدان دوره های آموزش ضمن خدمت در زمینه ی ارزشیابی ، توجه به کمیت و ……

برای رفع مشکلات مذکور در این مقاله راهکارهایی ارائه شده که با برنامه ریزی های کوتاه مدت و دراز مدت بستر تغییر و تحولی بنیادی را در نظام ارزشیابی مستمر ایجاد خواهد کرد . برخی از این راهکارها عبارتند از ایجاد فرهنگ ارزشیابی و ارزشیابی مستمر در معلمان ، کاهش اعتبار ارزشیابی پایانی ، کاهش حجم دروس در برنامه ریزی درسی ، رعایت استانداردهای بین المللی در جمعیت کلاس ها ، ایجاد امکانات و تسهیلات لازم برای برگزاری ارزشیابی مستمر ، تغییر و تحول در ساختار ، تشکیلات و آیین نامه های ارزشیابی آموزشی با تاکید بر ارزشیابی مستمر ، توجه جدی به آموزش های ضمن خدمت معلمان در زمینه ی ارزشیابی مستمر ، توجه به کیفیت و اثر بخشی فرآیند یاددهی – یادگیری و  …..

فهرست

چکیده …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ۲

مقدمه ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ۴

طرح مسئله …………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ۴

اهداف …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ۷

پیشینه نظری ………………………………………………………………………………………………………………………………………………. ۸

پیش فرض ها ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ۱۵

آشنایی با نظام آموزشی و ارزیابی کشور های موفق ………………………………………………………………………………….. ۲۶

سیستم ارزیابی کشور آلمان ………………………………………………………………………………………………………………………. ۳۳

سیستم ارزیابی کشور اتریش …………………………………………………………………………………………………………………….. ۳۹

سیستم ارزیابی کشور انگلیس …………………………………………………………………………………………………………………… ۴۹

سیستم ارزیابی در کشور ایرلند ………………………………………………………………………………………………………………… ۵۱

سیستم ارزیابی در کشور ژاپن ………………………………………………………………………………………………………………….. ۵۷

نتیجه گیری ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ۶۲

پیشنهادات ………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ۶۴

منابع ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ۶۵


نام فایل : مقاله سیستم ارزشیابی و امتحانات در آموزش و پرورش
کد محصول : 466
فرمت فایل : Word
تعداد صفحات : 67
5500 تومان – خرید


شما مي توانيد از طريق فرم زير سوالات و نظرات خود را در مورد این محصول ثبت كنيد.