دانلود مقاله بررسی نقش بازاریابی در توسعه صنعت گردشگری

چکیده:

بازاریابی شامل فعالیت هایی می شود که در رابطه با رساندن خریدار و فروشنده به یکدیگر برای انجام معامله ، صورت می گیرد. بازار جهانگردی بر مبنای منطقه جغرافیایی ، ترکیب جمعیتی ، نوع رفتار یا بر مبنای روان‌نگاری بخش بندی می شود. در آمیخته بازاریابی عوامل گوناگون که بر تلاش ها ی بازار یابی اثر می‌گذارند به چهار گروه اصلی طبقه بندی می شوند که عبارتند از: محصول، توزیع، قیمت و ترویج یا گسترش محصول (سیاستهای تشویقی). برای اطمینان یافتن از اینکه همه تلاش ها در راه تأمین هدفهای کوتاه مدت و بلند مدت سازمان انجام شود باید برای بازاریابی خدمات ، برنامه هایی تهیه کرد. کار تهیه یک برنامه موفق بازار یابی با تجزیه و تحلیل عوامل محیطی شروع می شود و باید به عوامل اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی توجه کرد . در این راه باید روند بازار و روند رقابت را تجزیه و تحلیل نمود. در برنامه بازار یابی شیوه بخش بندی بازار ، هدفهای کوتاه مدت و استراتژیک و سرانجام برنامه های عملی برای تأمین هدف های مورد نظر مشخص می شود.

 

مقدمه :

ایران دهمین کشور از نظر جاذبه‌های تاریخی،مذهبی وطبیعی برای جذب گردشگری شناخته شده است.در صورتی که توریسم ایران در جهان جایگاه پایینی دارد به گونه ای که در سال های پایانی قرن بیستم کمتر از نیم درصد از سهم بازار گردشگری را به خود اختصاص داده یعنی از هر ۱۰۰۰ گردشگر فقط ۲ نفر ایران را انتخاب می کنند. و این نشان می دهد که ایران هنوز در مرحله‌ی اکتشاف قرار دارد و برای بسیاری از گردشگران ناشناس است. تعداد گردشگران خارجی در ایران محدودند ، غالباً انفرادی و مراوده‌ی مردم محلی با گردشگران در سطح مطلوبی است. این مطلب به وضوح روشن می کند که جهانیان هنوز ایران را نمی شناسند. در سال‌های اخیر شرکت در نمایشگاه های بین المللی و شبکه‌ تلویزیونی که جذابیت های گردشگری را برای خارجیان نمایش می دهد توانسته در شناساندن جاذبه های کشورمان تا حدی موثر باشد؛ اما متأسفانه در امر بازاریابی نه تنها سرمایه گذاری کافی انجام نگرفته بلکه سیاست های روشنی نیز تدوین نگردیده است؛ همچنین فعالیت های انجام شده غیر علمی و پراکنده بوده اند. در این صنعت کالاها و خدمات متفاوتی از طریق عرضه کننده گان مختلف هر روز وارد بازار می‌شوند و همه در پی رقابت با یکدیگر هستند. در این میان جلب نظر گردشگر به خرید یکی از این خدمات و مهمتر از آن ایجاد رضایت مندی در  او بسیار دشوار است. تقاضا یک گردشگر علاوه بر سلایق شخصی به مد ، پیشنهاد اطرافیان همچنین فصل سفر ، بستگی دارد. مقصود از بازاریابی ، فعالیت های است که برای گرد هم آوردن خریدار و فروشنده انجام می شود.«باتلر» فرضیه ی چرخه ی عمر مقصد گردشگری را مطرح کرد.(۱۹۸۰ )او گفت که خدمات گردشگری هم مانند  سایر خدمات وکالاها چرخه ی عمر دارد وبازاریاب باید آن مرحله ومرحله‌ی بعد را شناسایی وبرنامه ریزی های لازم را انجام دهد.چرخه ی عمر گردشگری به این تریب است :

۱- اکتشاف exploration) :(تعداد گردشگران محدود ،به صورت انفرادی گردشگر سفر می کند، گردشگر زبان مردم مقصد را نمی داند ، مردم محلی از گردشگر استقبال می کنند، مراوده ، با گردشگران مردم محلی را خوشحال می‌کند.

۲- مرحله مشارکت :(involvement) تعداد گردشگران اضافه می شوند، مردم از آثار مثبت ورود گردشگران سود می برند، مرد برای گردشگران تسهیلات رفاهی فراهم می‌کنند(اجاره منازل خود به آنها ) ، رابطه میزبان و مهمان هماهنگ و خوب است.

۳- مرحله توسعه (development): رفتار مردم بومی تغییر می کند، سرمایه گذاری خارجی آغاز     می شود، شکل و فضای منطقه تغییر می کند، بازار تخصصی می شود.

۴- مرحله تثبیت (consolidation): به صورت انبوه جذب گردشگر داریم، شرکت های مهم حاکمیت یافته و در آمده سرانه همچنین نرخ افزایش تعداد گردشگر ورودی کاهش می یابد.

۵- رکود (Institutionalism): مقصد گردشگری شهرت می یابد، از مد می افتد ، مشکلات اجتماعی ، فرهنگی، زیست محیطی بروز می کند، سرمایه گذاران خارجی باز می گردند، شاید هتل‌ها و تسهیلات دیگری اجباراً پدید آیند.

۶- افول و تجدید حیات (decline- rejuvenation) : اگر تجدید حیات صورت نگیرد و کالا و خدمات جدید ایجاد نشود ، امکانات گردشگری نو نگردد ، کم کم فقط خاطره‌ای از دوران شکوفایی در اذهان می ماند.

 

بحث و نتیجه گیری:

اگر نگرش ما در مورد توریسم به منزله یک صنعت باشد در این صورت باید به عنوان یک کالا مراحل مختلف«تولید» ، توزیع و بازاریابی و مصرف را طی کند و در هر مرحله نیز برنامه ریزی مدونی داشته باشد. مرحله توزیع و بازاریابی مسلماً به سرمایه گذاری وسیعی در جهت شناسانیدن جاذبه های توریسی ، فرهنگ و تمدن ایران و اسلام نیاز دارد. و درآمد سرانه کشورها وجود دارد از آنجایی که جهانگردی یک کالا تجملی در بودجه خانوارها منظور می شود می توان استدلال کرد که جهانگردی در کشورهای صنعتی غرب که از سطح درآمد سرانه بالاتی برخوردارند به مراتب بیش از سایر کشورهای در حال توسعه که از سطح درآمد معیشتی برخوردارند، رایج است. لذا بایدتبلیغات وبازاریابی درکشورهایی که ساکنان آنها تمایل بیشتری به سفر دارند صورت گیرد. استراتژی کنونی که جذب گردشگر از کشور های مسلمان نشین است نمی تواند در توسعه این صنعت مؤثردر کشورمان زیاد مؤثرعمل کند .مسلمأ مردم کشور های توسعه یافته توانایی مالی بیشتری برای انجام فعالیت جهانگردی دارند .با توجه به مطلب مذکور واینکه ایران توانایی جذب تعداد زیادی از انواع توریست را دارد؛ استراتژی بازاریابی انبوه پیشنهاد می گردد.

محدودیت های فرهنگی-مذهبی  نمیتوانند به عنوان مانعی برای استفاده از این استراتژی مطرح شوند زیرا از طریق آموزش و فر هنگ سازی میان جهانگردان ومیزبانان می توان تا حد زیادی جلو پیامد های منفی این نوع جذب گردشگر را گرفت. یکی از راه های جذب گردشگر خارجی، معرفی جاذبه‌های گردشگری کشورمان در رسانه های معتبر بین المللی است و در سال بودجه‌ای بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار را می طلبد. تبلیغات می تواند چهره‌ی واقعی کشورمان را به جهانیان بشناساند ولی متاسفانه بودجه‌ی کافی برای آن در نظر گرفته نشده است و ما تبلیغات را در شبکه‌های تلویزیون مطرح دنیا پخش نمی کنیم. آنچه مسلم است تبلیغات در رسانه‌های گروهی از جمله تلویزیون می‌تواند بسیار موثر عمل کند زیرا افراد بیشتری از آن استفاده می کنند. شرکت در نمایشگاه‌های خارجی نیز از جمله فعالیت های تبلیغاتی است . گرچه متاسفانه حضور ایران در این نمایشگاه ها با برنامه‌ریزی و اصول عملی صورت نگرفته و یا در بعضی از این نمایشگاه ها نیز به هیچ وجه کشورمان حضور نیافته است. البته باید در این زمینه مطلبی را یادآورشد و آن عدم تعیین صحیح گروه هدف در بازاریابی گردشگری است. زیرا تبلیغات به عنوان مهمترین بخش در بازاریابی گردشگری باید با توجه به گروه هدف انجام شود. تعیین گروه هدف نیز نیازمند به اطلاعات وسیع در مردم شناسی ،جامعه شناسی و… بر روی مردم کشورهای خارجی است. همچنین سنجش امکانات و توانایی های داخلی ضروری می باشد . قبل از انجام هر گونه تبلیغات باید در ابتدا فرهنگ تحقیقات را رواج دهیم. مهمتر آنکه این تبلیغات کجا انجام شود؟ در چه زمانی و با چه اهدافی صورت بگیرند؟ این مطلب در شکست یا موفقیت تولید مورد تبلیغ بسیار موثرند. موضوع تبلیغات را می شود از چند دید گاه مختلف بررسی کرد:

تبلیغات در سطح کلان با تکیه بر سیاست گذاری داخلی و خارجی:

تبلیغات در سطح فرد، بر اساس موضوعی

تبلیغات در سطح کلان ،با بهره گیری از کمک های دولتی

باید در نظر داشت که تبلیغات به راستی مهمترین عنصر بازاریابی در پیشرفت و توسعه صنعت گردشگری است زیرا از ۲۳ میلیون گردشگر تنها %۳ ، توانایی‌ها گردشگری کشورمان را می‌شناسند. صنعت جهانگردی در فرآیند توسعه‌ی بخشی از ساختار تولید اقتصادی است و در کشورمان می‌تواند در آمدی حتی همپای نفت را داشته باشد. تبلیغات شناخت را در مخاطبان بوجود می آورد و همچنین به گردشگران آموزش می دهد که در مقصدشان چطور باید رفتار کنند. هنجار ها ، فرهنگ و آداب و سنن مردم مقصد برای گردشگران خارجی در تبلیغات به وضوح نمایان است . بحث تبلیغات و پی‌آمد آن در جهانگردی در قالب نوشتاری ، دیداری و شنیداری هر یک مرحله‌ای از برنامه‌ی بازاریابی جهانگردی به شمار می آید. بنابراین لازم است که در ابتدا توانایی های خود و امکانات را بسنجیم . سپس اهداف و سیاستهایمان را از جذب توریست کاملاً مشخص کنیم و در پایان گروه هایی که قصد جذب آنها را داریم معین نموده،با تحقیق و برنامه ریزی دقیق بازارهای هدفمان را تعیین خواهیم نمود. پس از شناخت و درک صحیح از بازار هدفمان اهداف تبلیغاتی را در هر یک معین می کنیم . در هر بازار هدف، رسانه‌های مناسب را شناسایی کرده ، بودجه‌ی کافی را تخصص داده ، به شناسایی دقیق روحیات و علایق مردم بازار می پردازیم و با ابداع روش های جدید درامر جلب مشتریان تلاش خواهیم کرد. این نکته بسیار مهم است که در بازاریابی و تبلیغات جهانگردی اهداف و راهبردارها کاملاً مشخص باشد و در حقیقت اینها همه شالوده‌های اصلی هستند، که اگر کج نهاده شوند هرگز دیواری ساخته نخواهد شد؛ و یا آنچه ساخته می شود استحکام و دوامی ندارد. در حقیقت آموزش و تبلیغات همواره به همراه یکدیگر می توانند به عنوان ۲ عنصر جدایی ناپذیر عمل کنند. اما تبلیغات نباید صرفاً همواره همراه باآموزش به گردشگران باشد بلکه در بازاریابی نیاز به آموزش وفرهنگ سازی در داخل کشور نیز هست. ممکن است که ما با آگهی بازرگانی ، فیلم ، بروشور، نمایشگاه و… فرهنگ ایرانیان را بتوانیم به گردشگران خارجی بیاموزیم و به آنها یاد بدهیم که چه بایدها و نبایدهایی در کشورمان برای آنها وجود دارد ولی مسلماً فقط این کافی نیست. مردم محلی باید از فوائد جهانگردی کاملاً آگاه شوند و رفتار صحیح با گردشگران را بشناسند . اسپانیا در دهه‌ی ۱۹۷۰ در حمایت از صنعت گردشگری اطلاعیه‌ای را منتشر کرد و در آن نوشت « گردشگران ، نان و کره شما هستند، با گردشگران مهربان باشید.» ایرانیان باید فرهنگ پیشینه‌ی تاریخی و آداب و رسوم گذشتگان خود را به خوبی بشناسند تا تحت تاثیر فرهنگ‌های بیگانه به راحتی قرار نگیرند. باید این مطلب را بدانند که چه پیشینه‌ی پر افتخار ، فرهنگ غنی و آداب و سنن جالبی را دارند و به ایرانی بودنشان همواره ببالند.

خرید

10 بازدید