مقالات | دانلود مقاله پایان نامه و پروژه

جستجوی مقالات :

کلمه ایی کلیدی برای جستجوی مقاله یا پروژه:

نکته :

در صورتي که موفق به يافتن مقاله يا پروژه مورد نظر خود نشديد، از طريق فرم تماس درخواست خود را با ذکر عنوان مقاله ثبت کنيد تا از آرشیو مقالات برايتان تهيه شود.

نحوه خرید و دانلود :

پس از یافتن مقاله یا پروژه مورد نظر، با استفاده از گزینه خرید به صفحه پرداخت آنلاین هدایت شده و پس پرداخت وجه، لینک دانلود مقاله به صورت خودکار نمایان می شود.

مقاله کاربردهای لیزر در مهندسی پزشکی

3 سال قبل ارسال شده توسط مدیر سایت , دسته : رشته پزشکی

مزایای جدای لیزری بر حسب نوع عمل ، نوع لیزر و بعضی اوقات از حالتی –به حالت دیگر فرق می کند. حصول تمامی این مزایا بشرطی مقدور است که لیزر بطور صحیح مورد استفاده قرار گیرد. در غیر این صورت بکارگیری روشهای معمولی بهتر خواهد شد.

مزایای بالفعل جراحی لیزری عبارتند از:
۱- میدان جراحی خشک

۲-     کاهش اتلاف خون

۳-     کاهش تورم

۴-     محدودیت فیبوزوتنگ شدگی مجرا(به از بین رفتن سلولها به هر علتی که باشد مثلا براثر نرسیدن خون به آنها را نکروز می گویند که نکروز سبب بوجود آمدن فیبوز میشود)

۵-     انتقال از طریق رشته های نوری

۶-     عدم تداخل با لوازم تحریک کننده

۷-     دقت

۸-     کاهش وسایل جراحی در زمینه عمل جراحی

۹-     کاهش دردهای بعد ازعمل

۱۰-ضدعفونی ناحیه جراحی

۱۱-تکنیکهای اختیاری که تماسی یا غیرتماسی باشند.

 

در حال حاضر رایجترین لیزری که در اتاق عمل مورد استفاده قرار می گیردلیزری اکسید کربن است.از کاربردهای گسترده این لیزر می توان از توانایی آن در برش و تبخیر نام برد اخیرا از انعقاد ثانویه آن نیز در مواردی استفاده شده است.لیزر آرگون یکی از متداولترین لیزرهاست . اولین کاربرد آن د رانعقاد شبکیه چشم بوده است. اما ا مروزه علاوه بر مورد اخیر از این لیزر بطور وسیعی در معالجه ضایعات پوستی رنگین در درماتولوژی نیز استفاده می شود. همچنین کاربردهای اندوسکوپی وسیعی با آن انجام می شودلیزک یا لیزر اپی­تلیال کرایومیلیوزیس (Laser Epithelial Keratomileusis) نوع تغییریافته عمل لیزر (PRK) است. در عمل PRK لایه سطحی قرنیه که اپی­تلیوم نام دارد بوسیله ابزار خاصی برداشته می شود و سپس با استفاده از لیزر اکسایمر سطح قرنیه تراش داده شده و با تغییر شکل آن عیب انکساری بیمار اصلاح می شود. پس ازعمل PRK ، اپی­تلیوم که حدود ۵۰ میکرون ضخامت دارد ظرف مدت ۳ تا ۵ روز ترمیم شده و مجددا” سطح قرنیه را می­پوشاند.عمل لیزک گرچه بسیار شبیه به PRK می­با­شد، ولی از بعضی جهات با آن متفاوت است. در این عمل پس از آنکه قرنیه با استفاده از قطره­های مخصوص بی­حس شد، بر روی قسمت مرکزی قرنیه که با ابزار خاصی محصور شده است، چند قطره الکل چکانده ­شده و در مرحله بعد محلول الکل از سطح قرنیه شسته می شود. بدین ترتیب الکل لایه سطحی قرنیه یا اپی­تلیوم را شل نموده و جراح می­تواند با استفاده از ابزار خاصی این لایه را جمع کند.

پروستات در برابر دارو، تیغ، گرما و لیزر

  پروستات، یک غده گردوئی شکل است که زیر مثانه و جلوی رکتوم قرار گرفته. مجرای ادرار (پیشابراه) لوله‌ای است که ادرار و اسپرم را از بدن خارج می‌کند و از میان پروستات و گردن مثانه عبور می‌کند. هایپرپلازی خوشخیم پروستات یا BPH ، به معنی افزایش حجم بافت پروستات است و نیاز به درمان دارد.  با بزرگ شدن آن، بافت پروستات، به پیشابراه فشار می‌آورد و جریان ادرار را تا حدی مسدود می‌کند و باعث انسداد مجاری ادرارمی‌شود.
بزرگ شدن پروستات، حدود نصف مردان‌%(۴۳) را در سن ۶۰ سالگی و ۹۰ درصد از مردان در دهه ۷۰ و ۸۰ سالگی  مبتلا می‌کند. درمان‌های متفاوتی برای موارد مختلف  انجام می شود.

اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید به دنبال درمان پزشکی باشید: گیر (hesitancy) در شروع دفع ادرار مشکل داشته باشید، جریان ضعیف ادرار، نیاز به زور و فشار برای دفع ادرار، احساس این که پس از دفع ادرار، مثانه کاملا خالی نشده، نیاز به دفع ادرار فوری،  مراجعه مکرر به دستشوئی، شامل بیدار شدن‌های مکرر هنگام شب، احساس سوزش یا درد حین دفع ادرار.

درمان: روش‌های درمانی مختلفی برای افراد مبتلا به BPH وجود دارد که بر اساس علائم مختلف آن، متفاوت است. اگر علائم بیماری، سلامتی فرد را به خطر نیندازد، می‌توان درمان نکردن را انتخاب کرد افراد با علائم ضعیف می‌توانند آزمایشات سالیانه را انجام دهند:( انتظار و مراقبت) و اگر علائم باعث سلب آسایش و راحتی فرد باشد و فعالیت‌های روزانه وی را مختل کند، درمان پیشنهاد می‌شود:


نام فایل : مقاله کاربردهای لیزر در مهندسی پزشکی
کد محصول : 2663
فرمت فایل : Word
تعداد صفحات : 40
6000 تومان – خرید


شما مي توانيد از طريق فرم زير سوالات و نظرات خود را در مورد این محصول ثبت كنيد.