مقالات | دانلود مقاله پایان نامه و پروژه

جستجوی مقالات :

کلمه ایی کلیدی برای جستجوی مقاله یا پروژه:

نکته :

در صورتي که موفق به يافتن مقاله يا پروژه مورد نظر خود نشديد، از طريق فرم تماس درخواست خود را با ذکر عنوان مقاله ثبت کنيد تا از آرشیو مقالات برايتان تهيه شود.

نحوه خرید و دانلود :

پس از یافتن مقاله یا پروژه مورد نظر، با استفاده از گزینه خرید به صفحه پرداخت آنلاین هدایت شده و پس پرداخت وجه، لینک دانلود مقاله به صورت خودکار نمایان می شود.

دانلود مقاله تعمیر و نگهداری در کارخانه ها

3 سال قبل ارسال شده توسط مدیر سایت , دسته : رشته صنایع

مقدمه :

هدف از تعمیرات و تعریف آن

لغت MAINTENANCE که ما آنرا نگهداری – تعمیرات ترجمه نمودهایم مفهومش در صنایع شامل کلیه عملیاتی می شود که برای سالم و مرتب نگاه داشتن وسایل کار چه ماشین چه غیر ماشین انجام می گردد. در صنعت عملیاتی از قبیل بازدید مرتب وسایل روغنکاری مرتب آنها, رفع عیوب و نواقص کوچکی که احتمالاً, ضمن کار پیدا می شود. بطور مداوم و قبل از پیدایش لنگیهای بزرگ یا تعمیر و لکه گیری ساختمان و تجدید رنگ در فواصل معین و کلیه اموری که باعث بر قرار داشتن وضع صحیح کار می شود. بنام MAINTENANCE مرسوم گردیده است.

در صنایع با قبول و ادامه روشهای آزمایش MAINTENANCE می توان وضعی بوجود آورد که اولاً ماشین آلات و وسایل بدون لنگی و مرتب کار نموده و ثانیاً مصارف ماشین در پائین ترین حد خود باقی بماند و علاوه بر تمام اینها هزینه تعمیر به حداقل ممکنه پائین بیاید.

موقعیت و پیشرفت هر دستگاه و تشکیلاتی بویژه کارخانجات صنعتی مستلزم داشتن سیستمهای موثر برنامه ریزی و کنترل و اجرای دقیق و منظم آنها در کلیه مراحل می باشد.

در کارخانجات صنعتی ماشین آلات همواره در حال فرسوده شدن هستند, بنابر این مسئله تعمیرات و نگهداری ماشین آلات یکی از مهمترین مسائل قابل توجه می باشد.

محورها, بلبیرینگها, چرخ دنده ها, تسمه ها و سایر قطعات یک ماشین فرسوده مشوند و تعویض یا تعمیر آن لازم می گردد. روغنها و گریسها در اثر کار کثیف می شوند و خاصیت اصلی خود را از ست می دهند و احتیاج به تعویض دارند . الکتروموتورها, وسائط نقلیه مثل نقاله ها, لیف تراکهای برقی و گازوئیلی, جراثقالها و غیره احتیاج به سرویس و تعمی منظم دارند.

انجام عملیات تعمیراتی در مورد ماشین آلات پس از شکستگی و خرابی, روش منطقی نبوده و سبب وقفه در عملیات تولیدی می گردد. زیانهای ناشی از توقف عملیات تولیدی بمراتب بیشتر از تعمیر ماشین آلات مربوطه می باشد.

بنابراین با ایجاد سیستمی که بتواند مانع شکستگی و خرابی ماشین آلات گردد میتوان از یک طرف راندمان تولیدی دستگاه را بالا برده و از طرف دیگر زیانهای ناشی از وقفه کار را به حداقل تقلیل داد. مطالعه وضعیت اولیه ماشین آلات, نحوه انجام عملیات تعمیراتی و برسی کاملی در مورد نظرات کارخانه سازنده ماشین آلات می تواند اساس طراحی سیستم تعمیرات قرار گیرد.

هدف اصلی از ایجاد یک سیستم صحیح تعمیرات و نگهداری عبارتست از :

– جاو گیری از توسعه عیوب و نقایص.

– بر طرف کردن نواقص و معایب جزئی قبل از احتیاج به تعمیرات کلی .

– جلو گیری از وقفه در عملیات تولید از طریق تعویض قطعات فرسوده قبل از شکستگی و از کار انداختن دستگاه.

– کاهش توقفهای تولید و جلوگیری از زیانهای ناشی از وقفه در کار.

– صرفه جویی در نیروی انسانی بعلت تقلیل عملیات تعمیراتی.

– استفاده بهتر از کارکنان قسمت نصب و تعمیرات.

– کاهش تعمیرات کلی و تکرار.

– کاهش در مصرف لوازم یدکی و تقلیل هزینه مربوطه.

– کاهش در حجم مقدار محصول نامرغوب و افزایش مرغوبیت محصولات.

– ازدیاد طول عمر ماشین آلات و صرفه جویی در خرید ماشینهای جدید.

– تشخیص نوع عملکرد ماشین آلات و تعیین هزینه های تعمیراتی مربوطه به منظور تصمیم گیری در مورد تهیه و انتخاب ماشینهای جدید.

– افزایش راندمان تولیدی ماشین آلات و کاهش هزینه های تولید.

 

انواع سیستم های تعمیراتی

نقش قسمت تعمیرات تنها تعمیر دستگاه های خراب نمی باشد بلکه باید متباً در فواصل مشخص دستگاه ها را بازدید کند, روغنکاری نمائید, صورت لوازم یدکی و احتیاجات را تنظیم نموده و برنامه های تعمیرات اساسی و تعمیرات غیر اساسی را پی ریزی کند. تمام این عملیات را به نحوی انجام دهد که مزاحمتی برای جریان تولید پیش نیاورد(یا بحداقل پیش بیاورد).

کیفیت و ظرفیت کارکنان قسمت تعمیرات باید تا حدی باشد که قسمت بتواند وظایف خود را حتی در شرایط مشکل زیادی کار نیز تحمیل کند.

تنظیم های عادی دستگاه را انجام دهد, به تعمیرات اساسی و غیر اساسی دستگاه ها برسد بالاخره اگر تغییر در محل و جابجا کردن ماشین نیز پیش بیاید آنرا نیز انجام دهد.

حالت ایدآل آن است که اصولاً خرابی پیش نیاید و خراباندن دستگاه ها جز آنچه در برنامه کلی پیش بینی گردیده لازم نشود, بدون شک رسیدن به این حالت ایده آل امر بسیار مشکل و در بعضی مواقع غیر ممکن است. برای رسیدن به حالت ایده آل فوق و هدفهای تعمیرات و نگهداری روشهای مختلفی متداول است که ذیلاً بشرح تعدادی از آنها می پردازیم.

 

فهرست مطالب

مقدمه ……………………………………………………………………………… ۱

هدف از تعمییر و نگهداری …………………………………………….. ۲

انواع سیستم های تعمیراتی …………………………………………… ۴

عملیات بنیادی و اساسی نت ………………………………………. ۱۰

نتیجه گیری …………………………………………………………………. ۱۳

منابع و ماخذ ………………………………………………………………… ۱۵


نام فایل : دانلود مقاله تعمیر و نگهداری در کارخانه ها
کد محصول : 2398
فرمت فایل : Word
تعداد صفحات : 15
4500 تومان – خرید


شما مي توانيد از طريق فرم زير سوالات و نظرات خود را در مورد این محصول ثبت كنيد.