مقالات | دانلود مقاله پایان نامه و پروژه

جستجوی مقالات :

کلمه ایی کلیدی برای جستجوی مقاله یا پروژه:

نکته :

در صورتي که موفق به يافتن مقاله يا پروژه مورد نظر خود نشديد، از طريق فرم تماس درخواست خود را با ذکر عنوان مقاله ثبت کنيد تا از آرشیو مقالات برايتان تهيه شود.

نحوه خرید و دانلود :

پس از یافتن مقاله یا پروژه مورد نظر، با استفاده از گزینه خرید به صفحه پرداخت آنلاین هدایت شده و پس پرداخت وجه، لینک دانلود مقاله به صورت خودکار نمایان می شود.

دانلود مقاله روانشناسی تربیت

3 سال قبل ارسال شده توسط مدیر سایت , دسته : رشته روانشناسی و مشاوره, رشته علوم تربیتی

تعریف روانشناسی : روانشناسی عبارتست از مطالعه جنبه های مختلف رفتار و ارتباط آنها با یکدیگر . منظور از رفتار و جنبه های آن فعالیت هائی است که از فرد سرمی زند ما با فردی سروکار داریم که احساس و ادراک می کند ، امور را بخاطر می‌سپارد و بیاد میاورد ، پاره ای از امور را یاد می گیرد ، از برخورد بچیزهایی می‌ترسد، در مقابل ناملایمات خشمگین می شود ، در بعضی مواقع شور و هیجان از خود نشان می دهد ، با دیگران بسر  می برد ، از کار کردن بادیگران لذت می برد ، برای خود هدفهای اساسی یا غیر اساسی انتخاب می کند ، نقشه می کشد ، درباره اعمال افراد اظهار نظر می نماید ، گاهی خونسرد است زمانی حساسیت نشان می دهد ، در انتخاب هدف ها و وسائل تصمیم می گیرد ، برای جلوگیری از شکست خود به منظور تامین احتیاجات اساسی روانی خویش رفتار خاصی از خود ظاهر می سازد ، اینگونه فعالیت ها که اغلب با کارهای بدنی همراه هستند بعنوان رفتار در روانشناسی مورد بحث واقع می‌شوند .

روی این زمینه می گوئیم ، روانشناسی عبارتست از مطالعه جنبه های مختلف رفتار آدمی از قبیل جنبه های بدنی – عاطفی – اجتماعی – عقلانی ، اخلاقی و هنری و ارتباط این جنبه ها با هم .

موضوع روانشناسی : همانطور که اشاره شد ، موضوع روانشناسی رفتار و جنبه‌های مختلف آن و ارتباط آن جنبه ها با یکدیگر است . در روانشناسی ، رفتار عقلانی کیفیت رشد و بروز آن و ارتباط آن با اشکال دیگر رفتار ، رفتار عاطفی ، کیفیت بروز عواطف و رشد آنها ، رفتار اجتماعی ، اشکال ارتباط فرد با گروه در دوره های مختلف رشد و تاثیر نفوذ گروه روی رفتار افراد و رشد اعمال بدنی و ارتباط آنها با سایر جنبه های شخصیت فرد مورد بحث واقع می شود . علاوه بر این امور ، احتیاجات اساسی افراد و نحوه تاثیر آنها در رفتار فرد، یادگیری بعنوان یکی از اشکال رفتار منشاء و علل رفتار غیرعادی و شخصیت فرد نیز در روانشناسی مورد مطالعه قرار می گیرد .

تعریف روانشناسی تربیتی : روانشناسی تربیتی عبارتست از بررسی اصول و قواعد روانشناسی و اجرای آنها در جریان های تربیتی است . یکی از اموری که در روانشناسی مورد بحث قرار می گیرد ، احتیاجات اساسی بدنی و روانی افراد است ، از جمله احتیاجات اساسی احتیاج به بستگی و تعلق به گروه است . افراد در دوره های مختلف زندگی برای حفظ موقعیت خویش نیاز به گروه دارند . تعلق به گروه چه در خانواده ، چه در میان هم سنها ، چه در میان همکاران و چه در حفظ حیثیت اجتماعی افراد کاملاً موثر است . معلم با توجه به این امر باید مراقبت نماید که وضع اجتماعی هر یک از کودکان در کلاس و مدرسه مشخص باشد به محض اینکه دید کودک تنها به سر می برد یا از گروه طرد شده است باید به بررسی علل آن بپردازد وبرای سازش دادن آن کودک با دیگران اقدام کند .

در مورد یادگیری نیز اصولی از قبیل اصل آمادگی ، اصل فعالیت ، و نظایر آنها مورد توجه روانشناسان است . معلم باید ابتدا این اصول را فرا گیرد و بعد آنها را در موقعیت‌های مختلف یادگیری چه درکلاس و چه در خارج از کلاس به کار گیرد .

بنابرآنچه گفته شد روانشناسی تربیتی بطور خلاصه عبارتست از علمی که اصول و قوانین روانشناسی را در جریان های تربیتی اعم از خانه ، مدرسه و نهادی اجتماعی به کار می گیرد و سعی دارد که با ارائه تکنیک های خاص به اصلاح رفتار افراد بپردازد .

موضوع روانشناسی تربیتی : درکتب مختلف روانشناسی موضوع های بسیاری برای روانشناسی تربیتی مطرح شده است . از آنجائیکه هدف روانشناسی تربیتی فهم صحیح تر تعلیم و تربیت است می توان به موضوع های زیر برای این علم اشاره نمود .

۱-یادگیری[۱] : ماهیت یادگیری ، عوامل موثر در یادگیری ، چگونگی تحریک یادگیرنده ، یادگیری مهارت های مختلف حل مسئله ، اجرای اصول یادگیری در وارد درسی و انتقال یادگیری ، امور راهنمایی و اداره کلاس ، کنترل و ارزش سنجی یادگیری هسته یا اساس کار روانشناسی تربیتی است .

۲-رشد[۲] : توجه به ویژگیهای رشد انسان اهم موضوعات روانشناسی تربیتی می‌باشد. در این بخش روانشناسی تربیتی بدنبال موضوعات مختلف از قبیل اصول رشد، تاثیر وراثت ، چگونگی پیدایش تفاوت های فردی در مراحل مختلف رشد که بطور کلی بر تربیت فرد تاثیر دارد می باشد . روانشناسی تربیتی در این راستا تلاش دارد که فرایند رشد را طی زمان دنبال نماید و بر اساس آن روشها و اصول خود را جهت ایجاد تغییرات مطلوب ویژگیهای رشد در ادوار مختلف زندگی به ما نشان می دهد که فرد تا چه حد دارای آثاری طبیعی می باشد .

۳-شخصیت و سازگاری : این مفاهیم وسیع مربوط به جنبه های متعدد شخصیت

کودک در سازگاریهای اجتماعی و عقلانی و مربوط به رشد عقلانی وی می باشد .

در این قسمت موضوع هایی از قبیل عواطف ، بهداشت روانی شاگرد و معلم ، سازگاری کودکان استثنایی تربیت و منش و تاثیر متقابل جنبه های اجتماعی یا جنبه های بدنی، عقلانی و عاطفی رشد را در نظر گرفت .

۴-اندازه گیری و ارزش سنجی : اصول اندازه گیری و تست و اجرای آنها در اندازه‌گیری و سایر استعدادهای فعالیت های درسی ، سازگاری و اجرای نتایج اینگونه آزمایشها در کار مدرسه .

۵-تکنیک ها و روشهای روانشناسی تربیتی : روانشناسی تربیتی بعنوان یک رشته علمی برای مطالعه مسائل تربیتی روش و تکنیک هایی بوجود آورده است . متدهای تحقیق و روش آماری قسمت مهمی از این موضوع است .

روانشناسی تربیتی یک علم کاربردی است

اشاره‌ای مختصر به تاریخچه روانشناسی و روانشناسی تربیتی : از آغاز خلقت بشر کنجکاوی های او در امور مختلف مشاهده است از آثار بجا مانده انسان چه از طریق خواب و چه از طریق تفکرات او بعد دوم تن و جسم به اشکال مختلف مدنظر قرار گرفته و انسان به این موضوع که موجودی دوبعدی است شناخت داشته ، تا اینکه به تدریج توانسته از طریق پیامبران الهی و علم خود به پدیده روح یا روان آگاهی پیدا نماید و پدیده های روانی و روانشناسی را غیرمستقیم موردنظر قرار دهد اما از آغاز و شروع تمدن انسان در شرق زمین و غرب بخصوص در تمدن های باستانی دنیا ، علم روانشناسی همراه فلسفه و در کنار آن بیش و کم در زندگی انسان تجلی داشته و اگر در نظام آموزش و پرورش های جهان چه در تمدن های مشرق و چه غرب مطالعه ای نمائیم ملاحظه خواهد شد که در مقاطع مختلف تحصیلی این تمدن‌ها کاربرد روانشناسی به وضوح مشاهده می شود و کودکان و نوجوانان و خانواده ها و نهادها و از دست آوردهای روانشناسی زمان خود بهره گرفته اند . و روانشناسی تربیتی پیش از این که بعنوان یک رشته علمی جداگانه مطرح گردد تحت تاثیر افکار فلسفی قرار داشته و فلاسفه ای همچون افلاطون ، ارسطو ، سقراط در این رابطه سهم بسزایی داشته اند . ارسطو معتقد بود که ذهن از توانائیهای مختلف که با هم در ارتباط هستند برخوردار است واین توانائیها را عبارت از استدلال ، تفکر ، تعقل ، عواطف و احساسات و نیروی اراده می دانست . بعد از انقلاب رنسانس در قرن ۱۶ رشد چشمگیری در علومی مثل زیست شناسی ، فیزیک ، شیمی ، ریاضیات در دنیا مشاهده شد و درقرن ۱۷ به بعد مسائل روانشناسی از دیدگاه دانشمندان بنامی  چون جان لاک و در قرن ۱۸ توسط ژان ژاک روسو بخصوصی در بعد تربیتی و کودک مطرح گردید و در قرن ۱۹ در آلمان روانشناسی بصورت یک علم تجربی توسط ویلهم ونت مورد نظر قرار گرفت و امروز مکاتب و دیدگاه های بسیاری در روانشناسی تربیتی کودک مطرح شده اند که در صفحات بعد اشاره ای به آنها خواهیم داشت و شایان ذکر است که در آثار و تالیفات و دیدگاه های دانشمندان ایرانی مسائل روانشناسی تربیتی بسیار مفیدی مطرح شده است و دانشمندان از قبیل ابن سینا ، خواجه نصیرطوسی ، امام محمد غزالی ، بحث ها و نظرات موثری در تربیت کودک و روانشناسی تربیتی پرداخته اند و بخشی از آثار شعرایی چون سعدی ، مولانا ، حافظ و ده ها شاعر و نویسنده دیگر می توان نام برد که در روانشناسی تربیتی و مسائل روانی سهم بسزایی دارند .


 

 

انتظارات معلم: کاربردها در مورد انگیزش

آنچه در مورد انتظارات معلم ذکر شد برای انگیزش کلاسی چه فایده دارد، و چگونه می تواند تبدیل به رفتار معلم شود؟

انتظارات خود کامبخش اند . گاهی انتظارات ما از دیگران منجر به این می شود که با آنها به شیوه ای رفتار کنیم که آنها را وادارمی کند به گونه ای رفتارکنند که ما انتظار داشتیم.

رفتار افتراقی بر ادراک- خود دانش آموز اثر دارد. اگر دانش آموزان بطور مداوم از بحث کلاس کنار گذاشته شوند، نحوه بر خورد و تعامل با آنها سرد و کوتاه بوده و یاز خورد دادن به آنها سرزنش آمیز باشد،آنها “ معتقد می شوند” که استعدادشان از دانش آموزانی که معلم با آنها بهتر رفتار می کند، کمتر است. در نتیجه، ایجاد و شکل دادن اسنادهای سالمتر هم برای موفقیت و هم برای شکست دشوارتر می شود.بر عکس انتظارات سطح بالا ، این تصور را به آنها منتقل می کند که معلم به قدر کافی برای آنها اهمیت قایل است که هر نوع تلاش ممکن را از طرف آنها انجام دهد، و نهایتاً هم انگیزش وهم خود- ارزشمندی آنها افزایش خواهد یافت.

 

متغیرهای جوً کلاسی

جوً کلاسی به آن دسته از ویژگیهای معلم و دانش آموزان اطلاق می شود که احساس ایمنی و امنیت، وهمین طور حس درک وچالش را در دانش آموزان بالا می برد.جوً کلاس از این نظر مهم است که با فراهم کردن یک محیط مهر آمیز و پرورش دهنده برای بادگیری بر پیشرفت و احساس رضایت خاطر دانش آموز تأثیر می گذارد.جوً مثبت، جوًی است که دانش آموزان با این اعتقاد کار می کنند که معلم اصالتاً هم یه یاد گیری آنان و هم به خود آنها به عنوان انسان توجه دارد آنان از این اطمینان خاطر بر خوردارند که هیچ گونه تهدیدی برای امنیت عاطفی و حرمت نفس آنها وجود ندارد. معلمان می توانند جوً مثبت را با تشویق شاگردان، با شکیبایی حمایت کردن از تلاشهای یادگیری آنان، و دادن این امکان به آنها که از مخاطرات فکری بدون ترس از اینکه در صورت اشتباه مورد ملامت قرارگیرند، ایجاد کنند.

جوً مثبت همچنین جوًی است که در آن با دانش آموزان به عنوان افرادی لایق و قادر به یادگیری ودرک کننده نیاز به یادگیری ، رفتار میشود. دانش آموزان مورد چالش قرارمی گیرند، و انتظار عملکرد وموفقیت بالاست. اکنون بحث خود را با برسی متغیرهای جوً کلاسی ادامه می دهیم.

 

نظم وایمنی

نظم و ایمنی در کلاس هم برای انگیزش عمومی و هم برای انگیزش اختصاصی یادگیری ضروری است. برای خلاصه کردن ویژگیهای “ مدارس اثر بخش ” راتر و همکاران(۱۹۷۹) از وجوه وصفی نظیر روحیه بالا، اعتماد،ساکت، نظم، تماس، در فکر بودن، و همکاری استفاده کردند. مدارس باید از نظر فیزیکی و روانی، محیطهای سالمی باشند تا شاگردان بتوانند در آنها چیز یاد بگیرند، و در دیدگاههای شناختی و اسان گرایی هر دو دلیل و منطق اساسی برای این عنصر را فراهم می کنند.

این ویژگیها در جهان واقعی چگونه تحقق می یابند؟ یک راه عملی برای ایجاد یک محیط ایمن و دارای نظم این است که نظامی از قواعد را به کار گیرند که به روشنی بیان شده و منصفانه اجرا شوند. قواعد مطابق با این موقعیتهای معلم تغییر می یابند. در اینجا یک قاعده مهم را باید مورد نظر قرار دهیم:

دانش آموزان همواره باید از خندیدن، ریشخند کردن، تحقیر کردن، . خلاصه هر نوع آزار همکلاسان خود در تمام موقعیت ها اجتناب کنند.

ایم قاعده برای تمام سنین و به ویژه برای دانش آموزان راهنمایی . اواخر دبستان که در معرض آسیب پذیری برای هویت یابی هستند، مهم است.

شگستن این قاعده در کلاس شما گناه کبیره تلقی شود. اعمال مداوم آن نه فقط احساس ایمنی ایجاد می کند، بلکه به ایجاد جوی که دانش آموزان از یکدیگر حمایت کنند، کمک خواهد کرد. با توجه به این قاعده، یک معلم ریاضی کلاس دوم راهنمایی می گوید:“ من به آنها می گویم که همه ما در این کلاس یک خانواده ایم، و همه ما باید از یکدیگر حمایت کنیم.”. او همچنین گزارش می دهد که دانش آموزان کلاس او حتی در اتفاقات داخل زمین بازی برای همکلاسان خود در مقابل دیگران سینه سپر می کنند.

 

موفقیت

وقتی که یک محیط سالم و با نظم فراهم شد، انتظار موفقیت دانش آموزان مهمترین متغییر جو کلاسی خواهد بود. اهمیت آن تا حدودی به وسیله نظریه انتظار * ارزش تعیین می شود. این نظریه معتقد است که میزان انگیزش داشتن دانش آموزان بستگی به میزان انتظار موفقیت در یک فعالیت و ارزش آن موفقیت برای آنان دارد. این رابطه به صورت حاصلضرب نشان داده شده نه مجموع برای اینکه نشان می دهد که هر قدر هم که چیزی برای دانش آموز اهمیت داشته باشد، در مورد آن برانگیخته نمی شوند مگر آنکه فکر کنند که می توانند آن را انجام بدهند.

معلمان می توانند میزان موفقیت را به چندین طریق افزایش دهند. فهرست زیر تعدادی از این راهبردها را عرضه می کند:

 • وقتی دانش آموزان در پاسخ به سؤالات، دشواری دارند به آنها رهنمود بدهید
 • مهارتها را با گامهای کوچک در آنها ایجاد کنید.
 • مثالها و نمونه های فراوان به کار ببرید.
 • پیش از آنکه دانش آموزان به حال خود گذاشته شوند، تمرینهایی با کمک معلم اجرا کنید.
 • تمرین مستقل زیادی برای دانش آموزان ترتیب دهید.
 • در مورد عملکردهای شاگردان بازخورد مفصلی به آنها بدهید.
 • درک مطلب ، کلید ارزش قایل شدن برای یادگیری
 • در بحث فوق دیدیم که موفقیت برای انگیزش حیاتی است. اما، موفقیت تنها کافی نیست. اگر تکالیف پیش پا افتاده یا بی معنی باشند، دانش آموزان انگیزش نخواهند داشت، حتی اگر توانایی موفق شدن هم داشته باشند. این نکته ما را به سوی عنصر ارزش در نظریه * ارزش، هدایت می کند. پیش از آنکه دانش آموزان بتوانند برای یک تکلیف یادگیری ارزش قایل شوند، باید آن تجربه و گستره آن را درک کنند.

درک مطلب متغییری است که ریشه در دیدگاههای شناختی انگیزش دارد، که دانش و فهم یادگیرنده را درباره عوامل زیر توضیح میدهد، یعنی با توجه به عوامل زیر، یک تکلیف برای دانش آموزان معنی دار می شود:

 • آنها قرار است چه چیزی را یاد بگیرند؟
 • چرا باید آن را یاد بگیرند؟
 • اطلاع از نتایج
 • چرا آنها آن گونه عمل کردند؟

ترکیب این عوامل به فهم دانش آموز و ارزش قایل شدن برای تکلیف کلاسی خاص کمک می کند.

از سوی دیگر، اطلاع یافتن دانش آموزان از چگونگی عملکرد خود، برای انگیزش آنها حیاتی است. اگر چنین اطلاعی به دانش آموزان داده نشود، چون نمی دانند کار آنها چگونه بود است، نمی توانند روشهای مطالعه خود را تنظیم کنند.

وقتی معلمان بازخورد می دهند، تأکید آنها باید بر پیشرفت در تسلط بر محتوا باشد نه بر مقایسه های اجتماعی. این امر به ویژه در مورد دانش آموزان ضعیفتر که از مقایسه شدن با دانش آموزان دیگر زجر می کشند، مهم است، مثلا، برای این کار می توان کار قبلی دانش آموز را با کار بعدی او مقایسه کرد و به او بازخورد داد.


نام فایل : دانلود مقاله روانشناسی تربیت
کد محصول : 2326
فرمت فایل : Word
تعداد صفحات : 130
8400 تومان – خرید


شما مي توانيد از طريق فرم زير سوالات و نظرات خود را در مورد این محصول ثبت كنيد.