مقالات | دانلود مقاله پایان نامه و پروژه

جستجوی مقالات :

کلمه ایی کلیدی برای جستجوی مقاله یا پروژه:

نکته :

در صورتي که موفق به يافتن مقاله يا پروژه مورد نظر خود نشديد، از طريق فرم تماس درخواست خود را با ذکر عنوان مقاله ثبت کنيد تا از آرشیو مقالات برايتان تهيه شود.

نحوه خرید و دانلود :

پس از یافتن مقاله یا پروژه مورد نظر، با استفاده از گزینه خرید به صفحه پرداخت آنلاین هدایت شده و پس پرداخت وجه، لینک دانلود مقاله به صورت خودکار نمایان می شود.

پروژه بررسی و حقیقت بهره برداری از گیاهان دارویی و روشهای آن در ایران

3 سال قبل ارسال شده توسط مدیر سایت , دسته : رشته محیط زیست

prductivity-ppt

مقدمه

  • گیاهان دارویی به گیاهانی گفته می شود که دارای مواد موثر مشخصی است ودر درمان بیماری ویا پیشگیری از بروز آن مورد استفاده قرار می گیرد،ونام آن در یکی از فارماکوپه های (داروشناسی) معتبر بین المللی ذکر شده باشد.
  • تهیه فهرست گیاهان دارویی هر کشوراز قوانین و مقررات پیشرفت های علمی وفرهنگ ملی آن کشور که همگی در تدوین فارماکوپه مدنظر قرار می گیرد تأثیر می پذیرد.

 

بهره برداری

بهره برداری عبارت است ازبرداشت درصدی از اندام گیاه دارویی به نحوی که به آن گیاه خسارتی وارد نشود این درصد با توجه به نوع گیاه دارویی متفاوت است اگر اندام رویشی در گیاه چند ساله مد نظر باشد نباید تمام اندام رویشی را برداشت نمود بلکه باید درصدی از اندام رویشی بر روی گیاه بماند تا با فتوسنتز وتولید ماده آلی ذخیره کافی برای رشد سال بعد گیاه انجام شود این درصد را ضریب برداشت مجاز می گویند که معمولاً۵۰ درصد در نظر گرفته می شود اگر اندام مورد نظر گل باشد باید به گیاه اجازه داد درصدی از گل ها تلقیح تا تضمین نسل گیاه تأ مین شود این درصد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است یعنی ۳۰ تا ۵۰ درصد گل ها باقی بماند برای بذر هم همینطور است .

 

گیاهانی که حداقل دارای صفات زیر باشد گیاه دارویی نامیده می شود:

۱- در پیکر این گیاهان مواد ویژه ای به عنوان مواد موثر یا متابولیت های ثانویه ساخته و ذخیره می شود وبرای مداوای برخی از بیماریها مورد استفاده قرار می گیرد.

۲- اغلب ممکن است اندام ویژه ای چون برگ،ساقه،ریشه،گل و میوه بیشترین مواد موثره را داشته باشد بنابراین همیشه نمی توان کل اندام های گیاه را منبع ماده دارویی ویژه ای دانست.

۳- اندام های گیاهی برداشت شده؛ آماده سازی وفراوری می شوند یعنی آنها تحت تأثیر عملیات ویژه ای مانند جداسازی،خرد شدن ، خشک کردن ، تخمیرو.. قرار گرفته وسپس استفاده می شوند به طور معمول این اندام ها به صورت سنتی وفقط با خشک کردن با عنوان کالای عطاری عرضه می شوند.

….


نام فایل : پروژه بررسی و حقیقت بهره برداری از گیاهان دارویی و روشهای آن در ایران
کد محصول : 2192
فرمت فایل : Power Point
تعداد صفحات : 27
5000 تومان – خرید


شما مي توانيد از طريق فرم زير سوالات و نظرات خود را در مورد این محصول ثبت كنيد.