مقاله نقش زنان در دفاع مقدس

دفاع مقدس با حضور زنان و مردانی جلوه یافت که تمامی جان و توان خود را برای پیروزی حق علیه باطل به کار گرفتند تا ذره ای از خاک کشور به دست نا اهلان نیفتد. فعالیت های بانوان در این حیطه به حدی چشمگیر است که به فرموده امام راحل اگر خانم ها نبودند این انقلاب و جنگ به نتیجه نمی رسید.

زن هم می‏تواند مسأله جهاد را به عهده بگیرد، چرا که جهاد، تنها در سنگر بودن و تیراندازی کردن نیست. کمک‏های تدارکاتی پشت جبهه و متن جبهه، امور مربوط به نقشه برداری، دیده بانی و … بخش‏های مهمی از جهاد به شمار می‏رود، که زنان می‏توانند آن‏ها را به عهده بگیرند.

زن از فیض جهاد محروم نیست. اگر کشوری در حال جنگ و دفاع است، و از طرف بیگانگان تهدید می‏شود، زن نیز باید دفاع کند و لازمه دفاع آموزش دیدن است. در هیچ یک از این مسائل، زن را محروم نکرده‏اند، بلکه در اکثر دشواری‏ها و امانت‏داری‏ها، در بسیاری مصائب و مشکلات، زن همتای مرد است.

مشارکت بانوان در دفاع مقدس، از اهمیت به سزایی برخوردار است، زیرا از جهت کمیّت، حدود نیمی از آحاد جامعه را زنان تشکیل می‏دهند و مشارکت زن، یعنی هماهنگی نیمی از نیروهای جامعه در راستای یک هدف .

در اینجا ما به یاری خداوند متعال تلاش داریم تا گوشه ای از فعالیت های زنان را در هشت سال دفاع مقدس به عرصه ظهور بگذاریم .

 

نقش زنان در جنگ هشت ساله دفاع مقدس

بحث مهم زنان در جنگ ایران در سه مقوله اصلی می‏ گنجد:

۱.فعالیت زنان در پشت جبهه

۲.حضور زنان در میدان نبرد و خط مقدم

۳.نقش زنان در حفظ آثار و ارزش‏های دفاع مقدس پس از پایان جنگ

 

نتیجه گیری :

هدف از ارائه این مقاله بررسی نقش زن در جامعه و حضور او در عرصه‌های مختلف اجتماعی و بخصوص عرصه‌های مختلف دفاع مقدس است که می‌تواند مشوق دیگر همنوعانش برای حضور در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی مشابه باشد.

در این مقاله، در ابتدا به موضوع شناخت زن پرداخته شده و سپس به مواردی پرداخته می‌شود که زنان جامعه اسلامی در آن نقش فعالی داشته و در نهایت به موضع زن در دفاع مقدس پرداخته شده که جنبه‌های مختلفی از حضور این قشر عظیم جامعه را در این دهه از عمر با برکت کشور مورد بررسی قرار گرفته و به تناسب موضوع به بررسی نقش زنان در این برهه از زمان پرداخته می‌شود.

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، جنگ دو کشور نبود، بلکه جنگ یک اعتقاد جهانی بر علیه بینش و تفکر اسلامی بود و دفاع مقدس، تجلی استقامت و پایمردی زن و مرد این آب و خاک است که با تأسی به رهبر آزادگان حسین بن علی علیه‌السلام در مقابل تمامیت کفر و استکبار ایستادند و صحنه‌های بدیعی از رشادت و شهادت، ایثار و صلابت را به نمایش گذاشتند و با بهره‌گیری از انوار الهی اسلام تجاوز دشمن را به دفاعی مقدس تبدیل نمودند و سراسر تاریخش مملو از نیایش، مجاهده، مکاشفه، شهود، فراغت، مبارزه و رشادت و آدابی است که با کلمه تقدس تبلور و معنی پیدا می‌کند.

مروری بر مؤلفه‌هایی که به نوعی مرتبط با دفاع مقدس هستند، نشان می‌دهد که هر کدام جذابیت، تازگی و تنوع خاص خود را دارد و در مقاطع مختلفی می‌توان روی آن موضوعات و مؤلفه‌ها تحقیق و بررسی انجام داد و با پژوهش به زاویه‌ای پنهان از زوایای ناشناخته دفاع مقدس دست پیدا کرد. موضوع خانواده، زن و دفاع مقدس، موضوعی جالب و در خور توجه است که متأسفانه طی سال‌های پس از جنگ، نقش این قشر عظیم و انقلاب جامعه اسلامی مهجور و ناشناخته مانده است.

   این مقاله پژوهش، بررسی و تحقیق مختصری بر نقش زنان غیور، شجاع و دلباخته اسلام و انقلاب است که در دوران دفاع مقدس به عناوین مختلف ایفای نقش نموده و فی سبیل الله قدم در عرصه مقدس جهاد نهادند.

خرید

630 بازدید