دانلود مقاله پیدایش نرم افزار و نفوذ آن به دنیای صنعت

بشریت همواره در تمام دوران زندگی به دنبال ابدء و یافتن روش‌های جدید و کاربردی جهت آسان نمودن کارهای روزمره ی خویش بوده. در همین راستا انسان ها همواره تلاش بر آن داشتند تا با بکار گیری ابزار آلات و خلق فناوری‌های جدید به آرمان ها و رویاهای خویش دست یابند. بدیهی است که انسانها همواره در این راه موفق ظاهر شده و خواهند شد.

یکی از پر افتخار و پر کاربرد ترین فناوری‌های خلق شده توسط بشر پدیده ای است که کامپیوتر (رایانه) نام دارد. در عصر حاضر زندگی تمام انسان ها در اکثر نقاط دنیا با این فناوری گره خورده بطوری که انکار و حذف آن از زندگی روز مره انسان ها امری بعید و غیر ممکن به نظر می‌رسد. در صفحات و فصل‌های بعد بیشتر به توضیح این مطلب پرداخته خواهد شد.

علوم پایه کاربردی و بکار گرفته شده در کامپیوتر

بطور کلی می‌توان علوم به کار رفته در ساخت و تولید کامپیوترهای امروزی را به ۳ دسته کلی تقسیم کرد:

  • ریاضیات
  • فیزیک و شیمی
  • الکترونیک و الکترو مکانیک

 

البته تنها این سه رشته نیستند که در پروسه ی تولید و ساخت سخت افزار و نرم افزارها (نرم افزار‌های ابتدائی) کار برد دارند. بلکه این سه علوم پایه ای هستند. بقیه تخصصها از اهمیت‌های نسبتا کمتری برخوردارند.

 

تعریفی ساده برای سخت افزار و نرم افزار

سخت افزار به ماهیت فیزیکی و اجزاء تشکیل دهنده ی کامپیوتر و نرم افزار به مجموعه ی داده ها و پکیج‌های (بسته ها) پردازش شده (محصول) گفته می‌شود.

در حقیقت سخت افزار را می‌توان به اتومبیلی تشبیه کرد که در خدمت دستورات راننده یعنی همان نرم افزار است. پس سخت افزارها تنها ماشین‌های خام و بی اراده ای هستند که نرم افزار ها به آنها جان می‌بخشند و آنها را به حرکت در می‌آورند. بدیهی است که تمامی سخت افزارها توانایی ها و کاربردهای تعریف شده و مشخصی را دارا هستند.

نرم افزار ها در واقع مجموعه ی دستور العمل‌های تعریف شده و مشخص هستند که به منظورهای مختلف طراحی شده اند.

 

نفوذ نرم افزار و کامپیوتر به دنیای صنعت

در دو دهه ی گذشته دنیا شاهد رشد چشم گیر صنعت نرم افزار و نقش آفرینی این پدیده استثنائی در زندگی انسان ها بوده. نرم افزارها به واسطه توانائی ها و قدرت خود توانستند به سرعت به تمامی عرصه‌های زندگی انسان نفوذ کنند و در تمام زمینه ها تغییرات عمده و اساسی ایجاد کنند.

در این میان صنعت یکی از وابسته ترین عرصه ها به دنیای نرم افزار است که رشد بی اندازه ی خود را در این سالها به صنعت نرم افزار مدیون است. نرم افزارها توانستند به سرعت جایگاه قدرتمندی را در دنیای صنعت پیدا کنند.

البته باید به این نکته توجه داشت که کاربرد نرم افزار ها در صنعت محدود به صنایع خاصی نیست. بلکه امروزه تقریبا تمام صنعت گران هر کدام به طریقی به نرم افزار ها وابستگی دارند و از آنها در جهت پیش برد – ایجاد سرعت – دقت و کیفیت در صنایع استفاده می‌کنند.

البته بر طبق آمارها هنوز تعداد زیادی از واحد‌های صنعتی در دنیا وجود دارد که هنوز نرم افزار را در برنامه کاری خود جای نداده اند و یا تمایل به ادامه کار با روش‌های سنتی تر و قدیمی را دارا هستند. در قرن حاضر در کشورهای توصعه یافته بسیاری از واحد‌های صنعتی کوچک و بزرگ نرم افزار را به عنوان یک اصل پذیرفته اند و تنها درصد کمی هستند که در مقابل آن مقاومت نموده اند.

 

 

شتاب گیری رشد صنایع به کمک نرم افزارها

 همان طور که در فصل قبل نیز اشاره شد نرم افزار ها در دو دهه ی گذشته باعث رشد چشمگیر و باور نکردنی صنایع شده اند. بزرگترین علت این امر سرعت و دقت باور نکردنی پردازش اطلا عات در کامپیوتر است. همین سرعت و دقت بالا موجب شده نرم افزار ها قابلیت‌های بسیار زیادی را دارا شوند. بدون هیچ محدودیتی در حجم و زمان پردازش دستور العمل ها و اطلاعات.

 

تا بحال به توانایی کامپیوتر‌های شخصی خود فکر کردید‌ ؟ اصولا بصورت عمومی کامپیوتر‌های خانگی تنها ابزاری برای تفریح – گوش دادن به موسیقی- بازیهای سرگرم کننده – اینترنت و… هستند. متاسفانه عموما از این وسیله استفاده کاربردی نمی شود و از قابلیت ها و توانایی‌های آن استفاده نمی شود.

اگر شما یک دستگاه کامپیوتر شخصی باپردازشگر دو هسته ای پنتیوم ۴ (نام تجاری) ساخت شرکت Intel با فرکانس ۳/۶Ghz و فرکانس Bus 800Mhz را در منزل دارا هستید و از آن به عنوان یک ابزار MultiMedia استفاده می‌کنید حتما تعجب خواهید کرد که بدانید پردازشگر کامپیوتر شما قادر است تمام محاسباتی را که روزانه ۲۰۰ حسابدار انجام می‌دهند تنها در۲/۱ ثانیه انجام دهد. احتمال بروز خطا در پردازش و محاسبه در CPU کامپیوتر شما +۰% است و در محاسبات ۲۰۰ حسابدار ؟؟؟!!!!

 

در سالهای گذشته نرم افزار‌های صنعتی یکی پس از دیگری به بازار داغ صنعت وارد شدند که هر یک از قابلیت ها و کار برد‌های مختلفی برخوردار هستند. حضور این نرم افزار ها بطور معجزه آسایی به صنایع سرعت بخشید و بطور چشمگیری باعث پیشرفت-کیفیت و ایجاد دقت در خدمات و یا محصولات صنعتی شد.

نرم افزار ها به کمک ماشین آلات و روبات‌های خود رنگ دیگری به صنعت بخشیدند و از درون باعث پیشرفت صنایع شدند. به طوری که امروزه نرم افزارها خود نرم افزارهای جدیدتری می‌سازند روبات ها به کمک نرم افزار ها روبات هایی با توانایی‌های بیشتر و پیشرفته تر را تولید می‌کنند.

 

تا این لحظه می توان علل رشد صنعت به وسیله نرم افزار ها را به دو دسته تقسیم کرد:

  • افزایش سرعت در فرآیند‌های صنعتی
  • افزایش دقت و کاهش ضریب خطا

 

خرید

375 بازدید